'ja!'

Bor du på Västkusten? Då vill vi tipsa om Stenungsunds första bröllopsmässa, Weddingevent, som går av stapeln den 22 oktober. Vad sägs om möjligheten att äta en trerättersmiddag med Sveriges mästerkock?

 

Weddingevent är ingen traditionell bröllopsmässa utan har fokus på upplevelser istället för traditionella mässmontrar. Tanken är att hela eventet ska likna en riktig bröllopsmiddag så mycket som möjligt. Gästerna får sitta ner och äta en trerätters bröllopsmiddag, komponerad av Louise Johansson vinnare av Sveriges mästerkock. Under middagen bjuds det på underhållning och praktiska tips inför bröllopsplaneringen.

 

Det är EcoBrides bröllopskoordinator Jenny Josefsson som driver Amandi Bröllop & Fest som arrangerar tillsammans med Fotograf Vågsund. Så vi förväntar oss givetvis en mycket inspirerande kväll!

- Vi vill få med upplevelserna, att gästerna får prova tjänster och produkter från olika företag redan innan de köper. Ett sätt för de blivande brudparen att vara säkra på att det får något bra, säger Jenny Josefsson.

 

Jag kommer själv vara på plats och signera min bok JA! Er guide till ett etiskt och ekologiskt bröllop och bjuda på tips för ekobröllop. Hoppas vi ses!

 

Dag: Lördag 22 oktober

Tid: kl.16-22

Plats: Spekeröds bygdegård, Stenungsund

Läs mer på Weddingevent.se

Kommentera gärna inlägget:


Visa hela inlägget »

Hela Göteborg har vimlat av bokmässa-besökare i helgen! Nu är det över för i år och jag tackar alla er som köpt min bok JA! Er guide till ett etiskt och ekologiskt bröllop i Kraft & Kulturs monter.

Själv har jag även passat på att spana in andra författare och böcker som kan ge inspiration och tips i bröllopsplaneringen. Här kommer 5 böcker som är väl värda att läsa när ni planerar ert drömbröllop!

 

 

5 inspirerande böcker när ni planerar bröllop

1. Vårt bröllop: Kronprinsessan Victoria och Prins Daniel 19 juni 2010

– Paul Hansen & Susanna Popova, Natur & Kultur.

Inför det Kungliga bröllopet 2010 lät kronprinsessparet författaren Susanna Popova och fotografen Paul Hansen följa med bakom kulisserna på Slottet och ta del av hur det historiska bröllopet växte fram. Bland annat får vi följa med när bröllopsmeny och tårta har provsmakats och Kronprinsessans provning av brudklänningen. Vackra och inspirerande bilder inspirerar till glamour och får oss att minnas fjolårets stora bröllopsyra.

 

 

2. Hello Cupcake! - Leila Lindholm, Walter & Books.

När jag öppnar Leilas ljuvligt romantiska bakböcker faller jag pladask och ett, tu, tre är det fram med blommiga muffinsformat, slickepott, ägg, smör och förkläde. I sin senaste bok fokuserar Leila på cupcakes som blir allt populärare som alternativ till bröllopstårta. Dessutom recept på hennes nya favoriter - trendiga whoopies som just nu är superpoppis i både Storbritannien och USA. Som vanligt bakar hon alltid med ekologiska ingredienser.

 

3. Dukning efter säsong

– Catharina Lindeberg-Bernhardsson, ICA Bokförlag.

Vinter, vår, sommar eller höstbröllop. Låt naturens utbud få avgöra bordsdekorationen. Så tänker Catharina Lindeberg-Bernhardsson när hon skapar sina fantastiska dukningar efter årstid. Både vackert och inspirerande säsongsanpassade dukningar som du kan göra själv med det naturen erbjuder helt gratis utanför dörren.

 

 

4. Bröllopsfesten: Christins guide till det perfekta partyt - Christin Blomberg, Kalla kulor förlag.

Vem vill inte att bröllopet ska blir det absolut perfekta partyt?! Christin Blomberg är kock, sommelier och bröllopskoordinator. I boken ger hon både tips och inspiration för hur ni planerar ert bröllop så att det blir en riktigt lyckad fest. Boken är utformad för att kunna användas som en handbok, anteckningsbok och guide.

5. JA! Er guide till ett etiskt och ekologiskt bröllop – Katharina Brunat, Voltaire Publishing.

JA, men visst måste jag ju ändå få vara lite partisk och tipsa om min egen bok, sist men inte minst ;) Boken ger praktiska tips på hur ni väljer och planerar allt från möhippa/svensexa, inbjudningar och ringar till dekorationer, kläder, blommor, bröllopsmiddag, transporter och smekmånad. Jag tror och hoppas att den ska vara en sann inspirationskälla för alla brudpar, oavsett om ni vill ha ert bröllop 110% eko eller bara välja några delar som ligger er varmt om hjärtat. Dessutom är den en riktigt bra present till släkt och vänner som planerar bröllop.

 

Beställ den här >

Vill du ha den signerad som present till dig själv eller någon som går i giftastankar så gör jag gärna det. Skriv det enklast i meddelandet när du gör din beställning.

 

Trevlig läsning!

Kommentera gärna inlägget:


Visa hela inlägget »
Foto: Voltaire Publishing Foto: Voltaire Publishing

Till helgen är det dags för Bok & Bibliotek i Göteborg. Årets stora bokmässa har Tyskland i fokus och massor av intressanta författare, både svenska och internationella, finns på plats.

Vi på EcoBride har som vanligt ekobröllop i fokus och kommer finnas på plats i Kraft & Kulturs monter i B-hallen lördag och söndag. Det blir ett fullspäckad monterprogram med bland annat Arja Saionmaa, Henning Mankell, Marcus Birro, Åke Edwardsson, Camilla Läckberg mfl. Katharina Brunat är på plats och signerar sin bok JA! Er guide till ett etiskt och ekologiskt bröllop och bjuder på personliga bröllopstips. 

Förhandsboka en kostnadsfri 20-min konsultation genom att fylla i formuläret nedan! Först till kvarn...

 

 

Dag: Lördag 24 september & Söndag 25 september

Tid: kl.14.00

Plats: Kraft & Kultur, monter B07:42, Svenska Mässan, Göteborg. 

Monterprogram: www.kraftkultur.com/bokmassa

 

Dessutom kan du köpa bröllopsboken till helgalet dunderbilligt mässpris 99 kr! (Ord.pris 295 kr) Varmt välkomna och prata ekobröllop med oss! 

Kommentera gärna inlägget:


Visa hela inlägget »

Grattis Eva! Som blev den 100:e medlemmen i EcoBride forum. Ett chokladspel kommer på posten!

 

Jag är så oerhört glad för alla medlemmar på forumet som delar med sig av både glädje och svårigheter. Som delar inspirerande bilder, svarar på kluriga frågor från andra medlemmar och tipsar bra sätt att både leva och planera bröllop med omtanke om miljön och vår omvärld.

Min tanke har redan från börjat varit att skapa en mötesplats på nätet för er som vill prata bröllop och eko-living. Ni kanske redan har gift er och kan dela med er av goda råd. Eller så drömmer ni om ett bröllop inom kort eller i framtiden. Oavsett är ni varmt välkomna!

 

Medlemskapet är gratis! Det enda vi önskar i utbyte är era tankar, tips och idéer. Tillsammans skapar vi innehållet och en intressant mötesplats utifrån era önskemål. Så varsågod - skriv inlägg, lägg upp foton och kommentera.


Varmt välkommen till EcoBride forum du också!

Kommentera gärna inlägget:


Visa hela inlägget »

Åh! Jag är så fantastiskt stolt och glad! Min bok JA! Er guide till ett etiskt och ekologiskt bröllop är på MinPlanets lista över "Årets bästa miljöböcker"!

 

Läs den fina recensionen här och fira med mig! Bättre avslut på året kan man ju knappast få!

 

Tack till alla som gjort boken med mig - min redaktör Sanna Gustavsson och alla på Voltaire Publishing och Kraft&Kultur, min fantastiska fotograf Martina Thalwitzer på OurDay.se, Donald Boström och Mambo Jambo som stått för formgivning och Nanna Åkerlund på Lodetar Communication.som faktagranskat.  Och alla ni andra som varit med mig på vägen på så många olika sätt!

 

2010 har verkligen varit ett magiskt år för mig personligen. I januari firar EcoBride

1-års jubileum och vi planerar att lanserar flera nyheter under 2011. Mer information kommer snart, jag lovar...

Dessutom kommer vi ha bröllopskoordinatorer på plats i både Stockholm och Västsverige och just nu söker vi även bröllopskoordinator i Malmö-regionen och i Linköping/Norrköping. Läs mer här om det låter intressant eller om du känner någon du tror kan passa.

 

Är det någon av er som ska på bröllop nu på nyårsafton? Skriv gärna och berätta om hur det var? Tema? Dukning? Hur var er upplevelse av att gästa ett nyårsbröllop?

 

Jag önskar er alla ett riktigt gott slut på detta året och ett kärleksfullt 2011!

Foto: Martina Thalwitzer/OruDay.se Foto: Martina Thalwitzer/OruDay.se
Visa hela inlägget »

Letar du hållbara julklappar i jul? Har du en vän eller släkting som planerar bröllop? Här kommer EcoBrides bästa julklappstips till alla blivande brudpar! 

 

Även om det är flera månader kvar till bröllopet ska stånda så finns det en hel del både eko och reko julklappar till blivande brudar, brudgummar och brudpar. Bara 11 nätter kvar till jul... Glad lucia till er alla önskar EcoBride!

 

  • Mat & Dryck - Ecovivas ekologiska matkasse levereras hem till dörren och passar brudpar som har fullt upp med bröllopsförberedelserna. Eller ge bort en vinprovning eller champagneprovning där bruparet får möjlighet att hitta just sina favoritviner inför bröllopet. Systembolagets provningar är mycket uppskattade. Fråga extra efter ekoviner så ni även får prova det. För de som planerar att ordna sin egen bröllopsbuffé kan kanske ett delikatesspaket med goda knäckebröd, nötter, juicer, olivolja och andra ekologiska matvaror från Kung Markatta eller SaltåKvarn kan passa.

 

  • Skönhet - Presentkort på ekologiska hudvårdsbehandlingar är alltid uppskattat. Eller köp ett prova-på-kit med ekologisk hårvård eller hudvård. Finns bla hos Dr.HauschkaWeleda och Wise. Har man inte använt ekologiska produkter tidigare är det bra att börja i god tid före bröllopet då både hud och hår behöver lite tid att vänja sig vid nya produkter. Eller kanske ett kit med ekologiska ögonskuggor kan passa den blivande bruden. Både Dermanord och Nvey Eco har jättefina ögonskuggor i massor av färger. 

 

  • Inredning & Dekor - Miljövänliga och snygga dekorationer, linneservetter, ljuslyktor och annat fint för dukning och fest finns hos Hildur.seWilma&Friends och Gemenskap Grön. Stäm av i förväg så ni vet att det verkligen matchar färgtema och stil som brudparet tänkt sig eller köp ett presentkort så de kan välja och vraka i lugn och ro.  

 

  • Inför smekmånaden - Köp presentkort hos en resebyrå eller en guidebook till gröna semestrar ex. Clean Breaks - 500 new ways to see the world som tipsar om resmål över hela världen. Med en GreenBagTag sparar du både på miljön och skyddar din väska mot förlust.

 

 

Vet ni fler hållbara julklappar som passar blivande brudpar så tipsa gärna!

 

 

 

Julerbjudande!

Inför jul vill EcoBride även passa på att ge en extra julklapp till blivande brudpar. Beställer du boken JA! Er guide till ett etiskt och ekologiskt bröllop senast den 20 december så får du ett ekologiskt bröllopspaket på köpet värde ca 250 kr! (Innehåller bla. skönhetsprodukter)

Boken kostar 295 kr inkl. frakt. Beställ här>

Visa hela inlägget »

På lördag 23 oktober är det inte mindre än två bröllopsmässor. Allt om bröllop i Trollhättan och Fest- och Bröllopmässan i Karlstad.  Typiskt att allt är samtidigt tänker jag. Man kan ju inte klyva sig även om man önskat. Det får bli till att åka på den som är närmast helt enkelt. Så själv kommer jag mingla i Trollhättan på lördag. Dessutom kommer Ateljé Johanna E som smider vackra ringar och smycken i ekologiskt och återvunnet guld att lotta ut min bok JA! Er guide till ett etiskt och ekologiskt bröllop i sin monter. Så ska du till Trollhättan måste du passa på att prata etiskt producerade vigselringar med Johanna och samtidigt bläddra i min bok :)  Hoppas vi ses i vimlet!

 

Allt om bröllop
Plats: Trollhättan, Folkets Hus

Öppettider: Lördag 23 oktober, kl 10.00 – 17.00

Entré: 100 kr

 

Fest- och Bröllopsmässan

Plats: Karlstad, Elite Stadshotellet

Öppettider: Lördag 23 oktober, kl 11.00 – 18.00

Entré: 100 kr

 

 

 

Visa hela inlägget »

Till helgen är det dags för årets stora bokmässa Bok & Bibliotek i Göteborg. Jag ska vara med och presentera min bok JA! Er guide till ett etiskt och ekologiskt bröllop och jag är superladdad! Dessutom blir det modervisning med bröllopstema och ekologiska och rättvisemärkta kläder från Gemenskap Grön både torsdag, fredag, lördag och söndag!

 

Tänk vad mycket som kan hända på ett år! Förra årets bokmässa träffade jag mitt förlag för första gången och nu ett år senare är finns boken på riktigt ute i butik och kommer även säljas på bokmässan. Kom och hälsa på och prata ekobröllop i Kraft&Kulturs monter i

B-hallen, B07:42.

Alla som köper boken på mässan är med och tävlar om ett jättefint ekologiskt bröllops-paket värde 500 kr. Vill du ha ett signerat ex. så finns jag på plats följande tider >

 

Dessutom bjuder Kraft & Kultur på ett jättespännande program hela helgen i V-hallen med gäster som Ralph Nader, Håkan Hellström, Andreas Lokko, Bob Hansson, Mikael Wiehe, Fredrik & Filip mfl. Läs mer här>

 

Hoppas vi ses på bokmässan!

Visa hela inlägget »

15-16 juli arrangeras Stockholm Green Festival. Under två dagar fylls Kungsträdgården med mycket  gröna nöjen, sommarglädje och ett underhållande program för hela familjen. EcoBride medverkar och presentarer bröllopsboken JA! Er guide till ett etiskt och ekologiskt bröllop och jag ska dessutom vara moderator för de ekologiska modevisningarna och diskussioner kring ekologisk hudvård och ekologisk mat. Det ska bli jättekul!

 

Dessutom blir det utställare, tält med mat och dryck och massor av schyssta artister. Thomas Di Leva, Andreas Drega, IVA och Magnus Carlsson är några som står på scenen.

 

Läs mer här >

Visa hela inlägget »

Sitter på tåget till Stockholm. Imorgon är det dags för bokrelease i den vackra hufvudstaden. Den här gången är det journalister och bloggare som ska få ett smakprov och möjlighet att bläddra och inspireras. Hoppas att Stockholm ger den ett lika varmt mottagande som Västkusten gjort. Jag vågar i alla fall utlova fanstastiskt god mat av matkreatörerna Annika och Amina på Ecoviva. Med ambition att vara Sveriges miljösmartaste middagstjänst levererar de ekologiska matkassar hem till din dörr. Nu viskas det även om nya erbjudanden så som catering för bröllop... Det ser vi fram emot!

Annika och Amina kommer även vara juni månads bröllopsexperter här på EcoBride så håll utkik nästa vecka för massor av smaskiga catering och menytips!

 

Vill du komma på presslunchen imorgon? Maila mig.

Visa hela inlägget »

Igår var det stor releasefest för min bok "JA! Er guide till ett etiskt och ekologiskt bröllop" på Barken Viking i Göteborg. Tack alla ni som kom! Det var verkligen jättelyckat om jag får säga det själv. 

 

Kolla in mingelbilder och ekotips från festen! 

 

Nu är boken officiell. Du kan köpa den här på min hemsida, på internetbokhandlarna eller i vanliga bokhandeln. Dessutom kommer flera bröllopsbutiker och ekobutiker att sälja den inom kort. 

 

Solen skiner, min bok finns i butik! Klart man är glad - JA!

Detta bildgalleri kräver att du har javascript aktiverat och Flash installerat.
Visa hela inlägget »
Etiketter: ja!, bröllopsbok

Ikväll är det releasefest för min bok "JA! Er guide till ett etiskt och ekologiskt bröllop". Känns både pirrigt, spännande och roligt. Kvällens evenemang är i Göteborg men jag kommer ha ytterligare en bokrelease i Stockholm om ett par veckor. Det kommer jättemånga VIP-inbjudna personer och nu är det verkligen officiellt. Hurra! Ekobröllop -inspiration-åt-alla! Dessutom blir det ekologisk bröllopstårta av kocklandslagets konditor Patrik Fredriksson. Fint ska det vara när vi ska fira! Nu ska jag ut och plocka vitsippor till bordsdekorationerna.

 

Mingelbilder kommer imorgon!

 

PS. Nu smyglanserar vi EcoBride forum. Kolla in här. Medlemskapet är gratis.

 

 

Visa hela inlägget »

Min bok! Min alldeles egna bok. Med mitt namn på framsidan! Och mina ord inuti!  

Hon heter JA! Er guide till ett etiskt och ekologiskt bröllop och som nybliven "mamma" måste jag säga att hon är alldeles ljuvlig!

Hon är 24 cm hög och 24 cm bred och väger cirka 1 kg. Och så är hon alldeles len och mjuk när man smeker sidorna. Kritvit i blankt tyg som en bröllopsklänning med tjusig silverfoliering på framsidan och gudomliga fotografier inuti. Jag som inte fått barn ännu har nog aldrig varit närmare känslan av hur det måste kännas de där första timmarna med barnet i famnen. Jag vill bara smeka varje sida gång på gång.

Den här första boken. Den som låg överst i kolli nr. 1. Den ska bara vara min för evigt. Och ingen kommer vilja köpa just det exemplaret ändå så mycket som jag redan tummat på den :)

 

Detta måste vi fira! Specialpris 250 kr om du beställer just idag! Bara för att jag är så glad!

Beställ här>

Visa hela inlägget »

Om EcoBride

EcoBride skänker 1 kr till Hungerprojektet för varje ny medlem på Facebook. Tipsa dina vänner!

Läs mer om Hungerprojektets arbete för att utrota fattigdom och hunger genom att stimulera entreprenörskap och inre drivkraft.

Foto: Martin Stenmark

 

Välkommen till EcoBride -inspiration för ekobröllop. Här samlar jag praktiska tips på hur ni planerar ert drömbröllop utan att ge avkall på vare sig känsla, kvalitet, miljö eller socialt ansvar och samtidigt håller budget.

  

Namn: Katharina Brunat

Ålder: 31 år

Ort: Göteborg

Bakgrund:  Jag är journalist i grunden men har arbetat de senaste åren med att planera och arrangera event.

 

Tipsa mig gärna om du känner till bra produkter och tjänster som ett blivande brudpar kan behöva inför sitt ekobröllop, jag blir mycket tacksam för alla tips och idéer!

Senaste inlägg

Etikettmoln

Senaste kommentarer

Bloggarkiv

Länkar

Kontakta EcoBride









EcoBride gillar

Listad på Bröllopssajter.com