'lokal'
I spåren efter Kate och Williams vackra vigsel i Westminister Abbey i våras upplever nu England en bröllopsyra som sällan skådats. Kanske kan det vända de senaste årens statistik som visat engelsmännens falnande intresse för att ingå äktenskap.
Särskilt populärt är det att välja en alternativ vigselplats visar en undersökning. Eller vad sägs om London Zoo, maskinrummet under Tower Bridge, London Eye, en hästkapplöpningsbana, en fotbollsstadion, Absolut Icebar eller Daily Mirrors centralredaktion? Utöver uppräknade exempel finns idag över 5000 licensierade vigselplatser. Men att välja ett utomhusbröllop, det är inte engelsmännens kopp te. Då känns ett hotell, ett museum eller ett bibliotek lite mer...hmm...engelskt helt enkelt.
5 annorlunda vigselplatser:
1. Galleri. Är din älskade eller ni båda konstintresserade? Gift er i ett galleri!
2. Museum. Har ni något specialintresse? Finns det ett museum som visar just ert intresse? Eller ett speciellt minne kopplat till något museum? Fråga om ni får viga er där!
3. På hög höjd. Göteborgshjulet, Kaknästornet, Turning Torso, stans vattentorn, flygledningstornet på Arlanda eller kanske i ett flygplan eller en luftballong?
4. Biografen. Är ni riktiga cineaster? Hyr en biosalong för vigseln. Med eller utan filmvisning före eller efter vigselceremonin. Finns i olika storlekar för både stora och små bröllop.
5. Idrottsarena. Andas ni både fotboll eller älskar ni stans hockeylag utan gränser? Kanske är det golfklubben som ligger er varmast om hjärtat eller så är bowlingbanan ert andra hem? Prata med "er" idrottsklubb, flera hyr ut hela eller delar av sina lokaler för både vigsel och fest.
Har du tips på en annorlunda vigselplats? Skriv och berätta!
Hur väljer vi vigsellokal? Det första ni måste göra är att bestämma om ni vill ha en kyrklig eller borgerlig vigsel. Börja med att prata igenom era värderingar kring vad vigselceremonin betyder för er.
Men vad är mest miljövänligt – en kyrklig eller borgerlig vigsel? Det beror helt och håller på inramningen. Självklart är det skillnad på 1,5 minuter i rådhuset utan krusiduller och att bygga en bröllopspaviljong med unik inredning och flyga in 200 gäster från hela världen. Oavsett hur ni vill ha ert drömbröllop så finns det några saker som kan vara bra att ha i åtanke.
Bra att tänka på:
Boka i god tid. Väljer ni att gifta er i kyrkan är det bra att boka i god tid. Lördagar är den stora vigseldagen i Sverige och vill ni ha ett sommarbröllop så tar tiderna snabbt slut. Vissa populära kyrkor, speciellt i storstäderna, blir fullbokade redan ett år i förväg och ibland ännu mer. Även borgerliga vigselförättare blir snabbt fullbokade under sommarmånaderna.
Samverka med andra. Fråga om det kommer vara en vigsel precis före eller precis efter er i samma lokal. Kontakta det brudparet och se om ni kan komma överens om en liknande inramning och använda samma blomsterdekorationer, musiker, vigselförättare och eventuella transportmedel och därmed både spara på miljön och dela på kostnaderna.
Minska transporterna. Välj en vigsellokal nära er festlokal så ni kan minska transporterna för både er själva och gästerna.
Välj med hjärtat. Välj en plats och en lokal som känns rätt för just er. En plats som ni med kärlek kan se tillbaka på och berätta för barn och barnbarn att ”här gifte vi oss”.
Vad påverkar ert val av vigsellokal? Skriv gärna och berätta!
Ja, så fick de så varandra. Vårt Lisebergsbrudpar Hanna & Björn. Tyvärr var det ett regnigt och kallt Liseberg med bröllopsgäster i regnjacka som mötte dem. Men Hanna & Björn själva strålade av lycka och verkade inte bry sig nämnvärt om den gråmulna himlen. Och så sägs det ju också att regn i håret på bröllopdagen ger ett långt och lyckligt äktenskap.
Så vad gör man då om utomhusbröllopet riskerar att regna bort? Mitt bästa råd är att att ha ett färdigt alternativ som känns bra redan från början. En alternativ lokal, en loge, en båt eller ett tält. Planera i god tid så slipper ni stressa sista veckan eller ännu värre- på självaste bröllopsdagen. Se även till att låna ett par snygga paraplyer och att det finns en snygg och varm kofta att ha över klänningen och en rock till brudgummen.
Ett gott humör och fokus på att det är er alldeles speciella dag, oavsett väderlek, är det allra bästa receptet.
Stort Grattis till Hanna & Björn! Må ni leva lyckliga i alla era dagar!
Bilder från bröllopet publiceras inom kort.
All gäster måste få plats, det ska vara hyfsat nära vigselplatsen, möjlighet att skapa dansgolv, gärna ett utrymme vid sidan för de som hellre pratar än dansar, fräscha toaletter, bra belysning och gärna havsutsikt och så till en rimlig budget. Den stora jakten på lokal för bröllopsfesten har börjat! Det är många praktiska detaljer som ska falla på plats. Ja, just det...har ni någon miljöpolicy? Den sista frågan är lätt att tappa bort i alla andra hundratals frågor som måste klaffa.
Mitt råd är att alltid se till helheten. Är anläggningen Svanen-märkt? Finns det en miljöpolicy? Hur arbetar de med transporter, tvätt, källsortering, städning, mat oh dryck med mera? Får personalen utbildning i miljöfrågor? Kan de svara på era eko-önskemål? Våga ställa lite krav, ju fler som frågar desto snabbare förstår anläggningarna att detta är frågor som är viktiga för deras kunder.
Själv har jag spenderat skärtorsdagen med att leta lokal tillsammans med ett brudpar som ska gifta sig på Orust i sommar. De har istället valt att rikta in sig på att hyra en lokal där de kan göra det mesta själva vad det gäller mat och dryck och annat. På så sätt får man större kontroll och kan fatta egna miljömedvetna och hållbara val för bröllopsfesten. Väljer ni istället en anläggning som arbetar miljövänligt och medvetet så kan ni få många bra tips och idéer på köpet. Oavsett vad ni önskar för lokal till er bröllopsfest så titta runt på fler olika alternativ. Jämför priser, praktiska detaljer och inte minst magkänsla. Varje gång ni åker förbi samma lokal i framtiden kommer ni att minnas tillbaka och kunna säga till barn och barnbarn "här gifte vi oss". Så ut och titta under påskhelgen! Lycka till och glad påsk!
Några exempel på Svanen-märkta anläggningar:
Det finns alldeles säkert många fler lokaler som arbetar miljövänligt i vårt avlånga land. Jag blir jätteglad för alla tips på fler anläggningar som passar för bröllop och som arbetar hållbart. Tipsa gärna om just er favorit!
EcoBride skänker 1 kr till Hungerprojektet för varje ny medlem på Facebook. Tipsa dina vänner!
Läs mer om Hungerprojektets arbete för att utrota fattigdom och hunger genom att stimulera entreprenörskap och inre drivkraft.
Foto: Martin Stenmark
Välkommen till EcoBride -inspiration för ekobröllop. Här samlar jag praktiska tips på hur ni planerar ert drömbröllop utan att ge avkall på vare sig känsla, kvalitet, miljö eller socialt ansvar och samtidigt håller budget.
Namn: Katharina Brunat
Ålder: 31 år
Ort: Göteborg
Bakgrund: Jag är journalist i grunden men har arbetat de senaste åren med att planera och arrangera event.
Tipsa mig gärna om du känner till bra produkter och tjänster som ett blivande brudpar kan behöva inför sitt ekobröllop, jag blir mycket tacksam för alla tips och idéer!
sommarväska var rädd om maten guld slöja stearinljus beyond retro wise världsmiljödagen house of tammam återbruk solrosor svensexa för honom vegan alla hjärtans dag skebo herrgård dermanord klimatkompensera vickning google weddings guerilla gardening marsalk bordsplacering the fair tailor sojaljus sara&andreas deli stockholm barn svenskt sigill lisa&anton hindersprövning earth hour love stockholm ekoturismföreningen häst och vagn väder brudtärna ecocert ringar naturens bästa rosenserien återvunnet appar festlokal catering vegetariskt ekoguld naturskyddsföreningen inbjudningskort slottsbröllop dryck fair trade bröllopsfoto bruduppsättning rosor camino hemsida hyra brudklädsel julklapp hudvård närproducerat fair flowers fair plants smycken lokal rättvisemärkt 2012 hungerprojektet höst fyra bröllop nvey eco hår transporter bröllopstårta katharina brunat liseberg säsong sara&daniel dekorationer sommar forum tävling 2010 brudbukett vintage mat kläder ja! victoria&daniel planering bröllopsmässa ekologiskt ekobröllop inspiration miljövänligt tips blommor bröllopsmiddag återanvända bröllopsbok gör-det-själv bröllopskoordinator skönhet presenter bröllop accessoarer dukning bröllopspresenter second hand 2011 smekmånad brudklänning trädgårdsbröllop vigsel etiskt budget linn&asim krav bok & bibliotek ecobride inbjudningar läckö gäster ekoturism bordsdekorationer makeup fest möhippa weleda mode trend svanen vin spex&skoj resor tema bröllopsfotograf bröllopskonsultation cupcakes bomull wwf gt medeltidsbröllop skor sophia couture vinter vår ekobrud wedding weekend kungligt bröllop bröllopstrend bröllopsresa wilma&friends kate&william kinnekulle så gjorde vi brunch lisen organics ekolibreeze bernzon blommor båt tärna maria&markus crème de la crème statistik go red linne lantmännen personligt utomhusbröllop middag dr.hauschka twitter care candle kyrka vitt låna almedalen marie&henrik ängsbröllop norge biodynamiskt save-the-date h&m bröllopsforum grow eco
Linn » Ekologiska brudklänningar från London: ”Superkul! Speciellt roligt tycker jag att det är med lite hattmode på återmarsch..”
Linn » Kreativa brudbuketter: ”Superbra tips! Det är inte helt lätt att navigera runt på blommarknaden - man ka..”
Katharina på EcoBride » Hur hållbart är ert linnéskåp?: ”Vad kul Magnus! Tack :) ”
Magnus Norberg » Hur hållbart är ert linnéskåp?: ”Just nu på vår blogg Lite om Fröken Fokus....... och er ;)”