'transporter'

Gästbloggare: Bröllopskoordinator Jenny Josefsson, Amandi Bröllop & Fest

 

Visste ni att det vanligaste sättet för brudpar att transportera sig under bröllopsdagen är via limousine?  Annan typ av fin bil är också populärt. Även om det numera finns limousiner som satsar på miljövänliga drivmedel, så kommer här tips på lite miljövänligare, och kanske även lite roligare, transportsätt:

  1. Till häst – åk häst och vagn eller rid på hästryggen.
  2. Till sjöss – i roddbåt, trampbåt, segelbåt, kanot eller vindsurfingbräda.
  3. På cykel – tandemcykel, cykel med pakethållare eller i bröllopssmyckad cykeltaxi.
  4. Över snö – hundsläde, skidor eller spark (Skotern får stanna hemma då den drar mycket bensin).
  5. Segway  –  eldriven tvåhjuling. Miljöklassad eftersom den anses 11 gånger mer effektiv än genomsnittsbilen.

Gästerna kan med fördel få åka i en biogasbuss, med kollektivtrafiken eller varför inte via en abbonerad spårvagn för dem som bor i Göteborg eller Norrköping.  Alla transporter kan givetvis dekoreras efter brudparets önskemål eller i festens tema.

 

Hur vill ni färdas på er bröllopsdag? Skriv en kommentar och berätta!

 

 

/Jenny

 

 

Har ni någon specifik fråga inför bröllopet? Maila vår bröllopskoordinator Jenny på info@amandibf.se så kanske det blir just er fråga som vi tar upp i nästa veckas tips!

Skriv "EcoBride-fråga" i ämnesraden.  

Sara & Daniel valde att anlända med tandemcykel till vigseln Sara & Daniel valde att anlända med tandemcykel till vigseln

Kommentera gärna inlägget:


Visa hela inlägget »

I helgen har vi ställt ut med EcoBride på Allt om Bröllop mässan i Stockholm. Tillsammans med våra samarbetspartners visade vi på bredden av produkter och tjänster för ekobröllop, utbudet är större än många tror. Dessutom träffade jag flera andra utställare och företag som vill lära sig med om hur de kan erbjuda produkter och tjänster för ekobröllop i framtiden. Ett av helgens intressanta möten var med företaget Ekocharter som erbjuder miljöanpassad båtcharter med elbåt i Mälaren, Stockholms skärgård och innerstad. Som en limousine på vatten. Kanske det kan vara ett alternativ för er som ska gifta er i centrala Stockholm och som vill ha ett annorlunda, romantiskt och samtidigt miljövänligt alternativ för färden mellan vigsel och festlokal?

 

Båtarna är eldrivna charterbåtar som glider ljudlöst fram över vattnet. Varje båt rymmer mellan 10-12 passagerare och totalt kan ekocharter ta upp till 34 passagerare i tre fartyg.

 

Läs mer på www.ekocharter.se 

 

 

Foto: Ekocharter.se Foto: Ekocharter.se
Visa hela inlägget »

Igår var jag på Bröllopsmässan i Malmö och trendspanade inför 2011. Bland annat träffade jag Annika Jönsson som kör häst och vagn vid festliga tillfällen. Det är verkligen ett romantiskt sätt att färdas mellan vigsel och festlokal . Och miljövänligt såklart. Tänk bara på att anlita en kusk på orten så det inte krävs hästtransport flera mil fram och tillbaka för då missar man ju liksom poängen med att spara på miljön. Vanligtvis är det brudparet som färdas med häst och vagn men det finns även kuskar som har större vagnar och kan frakta upp till 8 gäster åt gången. Passa gärna på att stanna och ta bröllopsfoton på vägen.

 

Just Annika Jönsson kör häst och vagn i närheten av Lund och tar 3500 kr för en bröllopskörning. Läs mer om Annikas Hästkörning >

 

Sågs vi inte på mässan idag så kommer jag tillbaka till Malmö 5-6 februari då Allt om Bröllop mässan arrangeras på Slagthuset. Och redan nästa helg är det den stora helgen för bröllopsmässor i Stockholm med både Bröllopsmässan på Grand Hotel och Allt om Bröllop på Nacka Strand samtidigt. Är du intresserad av ekobröllop så finns EcoBride på Allt om Bröllop på Nacka Strand hela helgen. Vi kommer ha en stor ekobröllopmonter med massor av inspiration!  Kom gärna förbi så bjuder vi på tips och råd om etiska och ekologiska alternativ för allt från blommor, hudvård, makeup och kläder till lokal, dekor, presenter och bröllopskoordinering.  Läs mer här > 

Foto: Beatrice Larsson Foto: Beatrice Larsson
Visa hela inlägget »

Gästbloggare: Sara Larsson fd. Bengtsson

 

Jag tror nog att de flesta känner att det fanns saker som man kunde göra bättre när man har facit i hand. För vår del handlar det om att vi önskar att vi kunde ha gjort ännu mer ekologiskt vid vårt bröllop men med tanke på vår budget tycker jag ändå att vi gjorde ett riktigt bra jobb. Vi lade ner störst energi på det lite större sakerna som maten o.s.v. 
Och de stora sakerna kunde vi sedan lätt komplettera med de mindre sakerna. 

Och alla andra val vi har gjort har vi haft en tanke bakom. Till exempel så dekorerade vi borden i källaren där vi åt desserten med massvis av kaktusar. Anledningen till att vi valde just kaktusar är att vi länge pratat om att köpa kaktusar ut till vår balkong så nu kunde två slå två flugor i en smäll. Dessutom så kan inte våra katter äta upp kaktusar så de blir ett trevlig inslag i vårt hem. Ett annat exempel är hur vi har tagit fördel av min stora fascination av fina kakfat och skålar, dessa gjorde vi en fantastisk efterrättsbuffé av.

Här är en liten lista på våra ekologiska inslag men jag har säkert glömt något: 

  • Maten. Ekologisk buffé utifrån säsongens råvaror.
  • Tårtan. Ekologiska ingredienser dekorerad med ätbara blommor.
  • Brudklänningen. Second hand klänning omsydd av en skräddare med separat liv som kan användas igen. 
  • Brudgummens kläder. Valda för att kunna användas vid andra tillfällen framöver. 
  • Löparna
  • Servetterna
  • Godiset
  • Snackset
  • Transporten, för oss och gästerna. Vi cyklade och våra gäster åkte strandtåg.
  • Kaffe, te, saft, mjölk, smör o.s.v allt ekologiskt. 
  • Hembakat och ekologiskt bröd, bullar och kakor
  • Second hand - massor av prylar köpta second hand och som nu åker tillbaka till second hand butiken för att säljas igen. 
  • Eget tillverkat pynt, såsom virkade hjärtan för bordsplacering o.s.v
  • Blommorna. Säsongens blommor plockade i floristens grannes trädgård. 
  • Hyrporslin, vi valde noga mellan de olika firmorna och hittade en med väldigt bra miljötänk!

 

Nu när man har smält att man är Fru Larsson så är det faktiskt lite svårt att minnas alla de där detaljerna så där på rak arm men allt jag har att säga egentligen är att ifall man planerar ett ekologiskt bröllop så har man inget att ångra efteråt!

 

Jag bjuder på en bild där jag och Daniel kommer cyklades in i parken. Eller ja, Daniel cyklar och jag garvar mest och tror att jag ska dö, lite skakigt blev det då vi fick möte av en skrämd gammal tant. 

 

Hälsningar / Sara Larsson

Foto: Privat Foto: Privat
Visa hela inlägget »

En av de saker som inspirerade mig mest med Victoria & Daniels bröllop var sändningarna från festkonserten i Konserthuset i Stockholm kvällen före bröllopet. Mark Levengood hade full sjå för att lotsa TV-tittarna i vem som var vem på röda matten... Och plötsligt stannar en blå SL-buss och ut kommer den ena kungligheten efter den andra. Kronprinsessan och Prins Daniel valde alltså att låta även de förnämaste gästerna åka vanlig hederlig lokalbuss till festligheterna. Kul tycker jag! Och mycket bra ur miljösynpunkt.

 

När mina vänner gifte sig på Orust för ett par veckor sedan gjorde de likadant. De flesta av gästerna var bosatta i Göteborg cirka 6 mil från bröllopsfesten. Att hyra rum på Orust är visserligen mycket trevligt men ganska dyrt i semestertider och dessutom svårt att hitta hotell eller pensionat i närheten så det räcker till alla. Lösningen med hyrd buss var därför mycket populär. Om kostnaden inte ryms i er bröllopsbudget så är de flesta gäster säkert villiga att själva betala en hundring eller två för att slippa köra. Låt gästerna inkludera i sitt o.s.a om de är intresserade av att åka buss eller samåka med andra till ert bröllop.

 

Kostnaden för att hyra en buss varierar beroende på hur stor buss ni behöver (en normalstor buss tar 50 pers) och hur länge chauffören måste vänta på plats. Kontakta några olika bolag och jämför priser, service, om de har miljöbussar etc. Busschauffören Håkan från Gunnars buss som fick köra turen till Orust var en riktigt klippa och förtjänar en extra eloge. Han både assisterade kocken vid grillen och agerade privatchaufför åt bruden far, på jakt efter den bortglömda mjölken till kaffet. Allt med lika glatt humör. Det är service det!

Visa hela inlägget »

Gästbloggare: Hanna Ekegren, ekobrud som gifter sig i samband med  Lisebergs trädgårdsdagar den 8 maj 2010. 

 

Vi skickade inbjudningarna igår, de blev jättefina, och då kom vi på att vi inte behövde köpa kuvert utan vi satte bara små små tejpbitar som håller ihop inbjudan o frankerade o skrev på den nästan tomma baksidan, det blev jättebra...särskilt m tanke på alla papperskuvert vi sparade miljön på. Det känns verkligen bra det här, att vi har fått in en extra växel på miljötänket. Det är säkert så att det inte alltid funkar, men om man hela tiden bär med sig ett medvetet val så kommer ju en förändring till, det är gott. Om nu små tejpbitar är bättre än alla kuverten....jag får nog införskaffa mig en bok i ämnet, men kanske kommer vi långt på den vi kommer få från dig Katharina?

 

Det kändes viktigare att inbjudan gick ut så snart som möjligt än att vi har exakt samma färg på 'loggan' som vi kommer ha på blommor etc på bröllopet, rött är rött och rött är kärlek! :)

 

Hilsen /Hanna

 

Klicka på bilderna nedan för att se Hanna & Björns inbjudningskort.

Visa hela inlägget »

Om EcoBride

EcoBride skänker 1 kr till Hungerprojektet för varje ny medlem på Facebook. Tipsa dina vänner!

Läs mer om Hungerprojektets arbete för att utrota fattigdom och hunger genom att stimulera entreprenörskap och inre drivkraft.

Foto: Martin Stenmark

 

Välkommen till EcoBride -inspiration för ekobröllop. Här samlar jag praktiska tips på hur ni planerar ert drömbröllop utan att ge avkall på vare sig känsla, kvalitet, miljö eller socialt ansvar och samtidigt håller budget.

  

Namn: Katharina Brunat

Ålder: 31 år

Ort: Göteborg

Bakgrund:  Jag är journalist i grunden men har arbetat de senaste åren med att planera och arrangera event.

 

Tipsa mig gärna om du känner till bra produkter och tjänster som ett blivande brudpar kan behöva inför sitt ekobröllop, jag blir mycket tacksam för alla tips och idéer!

Senaste inlägg

Etikettmoln

Senaste kommentarer

Bloggarkiv

Länkar

Kontakta EcoBride









EcoBride gillar

Listad på Bröllopssajter.com